Gmina Barcin leży nad rzeką Noteć na granicy uprzemysłowionych Kujaw i turystycznych Pałuk. Stanowi niezwykłe połączeniem nowoczesnej gospodarki, pięknej przyrody i bogatej historii. Dynamiczny rozwój gminy związany jest z występowaniem pokładów wapienia i margli jurajskich, których eksploatację w kamieniołomach Piechcina, Bielaw i Wapienna rozpoczęto w 1860 roku. Obecnie złoże jest eksploatowane metodą odkrywkową w jednej z największych kopalń kamienia wapiennego w Polsce. Region charakteryzują bogate tradycje przemysłowe. Produkowany jest tu cement, wapno, mączka wapienna i mieszanki mineralno-asfaltowe. Funkcjonuje dobrze rozwinięty transport ciężarowy i działają specjalistyczne firmy zapewniające techniczną obsługę przemysłu. Działalność prowadzą koncerny LafargeHolcim, CRH (Cement Roadstone Holding) i MAPEI.
W 2008 roku do Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej włączono nieruchomości należące do Lafarge Cement S.A., skarbu państwa i Gminy Barcin, które utworzyły dwa atrakcyjne tereny inwestycyjne Barcin I o powierzchni 33,5100 ha oraz Barcin II obejmujący 67,0448 ha wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 251 Kaliska – Inowrocław. Pierwszym inwestorem jest Lafarge. Na terenie należącym do francuskiej grupy i włączonym do strefy prowadzone są inwestycje, których celem jest zwiększenie mocy produkcyjnych zakładu bez dodatkowych emisji, a jednocześnie redukcja zużycia energii oraz zwiększenie wykorzystania dodatków do cementu. Drugim inwestorem jest Mapei Polska sp. z o.o., która wybudowała zakład profesjonalnej chemii budowlanej o powierzchni 9700 m2 i mocach produkcyjnych na poziomie 150 tys. ton produktów proszkowych rocznie. W 2012 roku w Zakładzie Kujawy Trzuskawica S.A. należącym do koncernu CRH wybudowano silos pyłu węglowego o konstrukcji stalowej i pojemności użytkowej 1040 m3 do zasilania istniejącego pieca Maertz'a.
Działania zagranicznych inwestorów w Pomorskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej i całym kujawskim białym zagłębiu oraz polityka samorządu gminnego i regionalnego, dały silny impuls lokalnej gospodarce. Istniejące prywatne firmy zdecydowały się na rozwój i inwestycje.
Gmina Barcin, to miejsce w którym chce się, żyć, inwestować i które warto odwiedzić.