Zespół Szkół Niepublicznych w Piechcinie wraca do korzeni. 10 grudnia podpisano porozumienie, na mocy którego, Lafarge w Polsce postanowiło objąć patronatem kształcenie zawodowe w placówce. W przyszłym roku powstanie tu Branżowa Szkoła I Stopnia, kształcąca uczniów w zawodach: ślusarz, spawacz i mechanik.
Porozumienie jest istotne nie tylko dla samej firmy, ale przede wszystkim dla szkoły i kształcących się tu młodych ludzi. Objęcie patronatem klasy w Branżowej Szkole I Stopnia oznacza, iż uczniowie będą mieli możliwość solidnego przygotowania się do zawodu pod okiem pracowników prestiżowej firmy i jej partnerów, firm „Parem” i „Rembek”. Najlepsi otrzymają możliwość odbycia stażu i podjęcia pracy. Firma w ten sposób zyska dobrze przygotowanych pracowników.
Pierwsza klasa objęta patronatem powstanie w roku szkolnym 2019-2020. Zostanie do niej przyjętych maksymalnie 15 uczniów. Zostaną im w ten sposób zapewnione najbardziej komfortowe warunki kształcenia zawodowego. Pierwszych uczniów na cotygodniowe praktyki zawodowe do Cementowni „Kujawy”, Lafarge przyjmie już w styczniu 2019 roku (do czerwca 2019 roku).
Marek Michalski, dyrektor Cementowni „Kujawy” podkreślił, że proces tworzenia klasy patronackiej rozpoczął się za jego poprzednika, dyrektora Stanisława Sobczyka. – Bardzo się cieszę, że uroczyste sfinalizowane tego bardzo ważnego dla nas wszystkich projektu, stało się także moim udziałem. Mam osobistą satysfakcję, że mogę dzisiaj komunikować do państwa o naszej współpracy i powrocie do korzeni – oświadczył.
Zauważył, że przemysł i budownictwo borykają się obecnie z poważnymi niedoborami pracowników. Ważne jest więc, aby firmy podejmowały takie zobowiązania, które zachęcą młodzież do kształcenia zawodowego. W zakres tych zobowiązań wchodzi możliwość odbycia praktyk, szkoleń, staży czy wizyt studyjnych, które przygotują uczniów do wykonywania przyszłego zawodu.
- Cieszę się, że udało się nam nawiązać współpracę i na terenie cementowni „Kujawy” dać młodzieży warunki do praktycznej nauki zawodu. Jako dyrektor zdaję sobie sprawę, jak dynamicznie zmienia się rynek pracy. Dlatego jestem przekonany, że podpisane dzisiaj porozumienie o utworzeniu klasy patronackiej przyniesie wiele dobrego w kluczowych obszarach działalności naszej cementowni, rozwoju szkolnictwa zawodowego, wsparcia kadry technicznej dla naszego zakładu oraz promocji naszej firmy wśród lokalnej społeczności, szczególnie wśród młodzieży – dodał.
Renata Koszczewska-Smutek, dyrektor Zespołu Szkół Niepublicznych w Piechcinie oświadczyła, iż kiedy obejmowała stanowisko dyrektora miała kilka marzeń – by m.in. zmieniła się mentalność i podejście społeczeństwa do piechcińskiej placówki, i by wróciła ona do macierzy (kształcenia przyzakładowego sprzed lat – przyp. red.)
Te marzenia właśnie się spełniają. - Szkoła wraca tam, gdzie wielu z nas marzyło. Priorytety ministerstwa edukacji narodowej i kuratora kujawsko-pomorskiego są takie, aby odbudowywać szkolnictwo zawodowe. To szkolnictwo jednak samo się nie odbuduje. Odbuduje się wtedy, kiedy na swojej drodze spotka się ludzi, którzy chcą , potrafią, którzy mają pomysł i którzy pokazują, że można. Cieszę się niezmiernie, że dzięki rozmowom z poprzednim dyrektorem, ten dzień nastąpił. Cieszę się, że dzięki wsparciu firmy Lafarge będziemy w stanie odbudować szkolnictwo zawodowe i będziemy w stanie kształcić w zawodach, które są deficytowe. Dzięki tej współpracy nasza młodzież, poprzez praktyki, poprzez udział w warsztatach, szkoleniach, wycieczkach studyjnych będzie miała możliwość współpracy z firmą, która ma długą historię. Będzie to także ogromna szansa wejścia na rynek pracy - podkreśliła.
Porozumienie w obecności uczniów, zaproszonych gości, pracowników podpisali: Renata Koszczewska - Smutek, Marek Michalski oraz Przemysław Roszek, prezes Pałuckiego Stowarzyszenia „Przyszłość” organu prowadzącego Zespół Szkół Niepublicznych w Piechcinie.
Na koniec Mateusz Babula i Mateusz Tucholski, uczniowie, którzy będą odbywali praktyki w Cementowni „Kujawy”, podkreślili, iż możliwość odbywania praktyk i uczęszczania na warsztaty to duża wartość i ogromny prestiż, a wiedza praktyczna zdobyta w klasie patronackiej zdecydowanie łatwiej wprowadzi ich na rynek pracy.
Joanna Bejma