Przedsiębiorco, nie przegap terminu!
Osoby prowadzące działalność gospodarczą objęte dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym, które nieterminowo opłaciły składki w ubiegłym roku, nie stracą ciągłości ubezpieczeń, jeśli do końca czerwca 2022 r. złożą wniosek o wyrażenie zgody na opłacenie składek po terminie.
Od stycznia 2022 r. nastąpiły zmiany w ustalaniu prawa do zasiłku chorobowego dla osób objętych dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym, czyli między innymi prowadzących działalność gospodarczą i osób z nimi współpracujących. W przypadku opłacenia składek po terminie nie są one już wyłączone z dobrowolnego chorobowego. Ubezpieczenie chorobowe będzie trwało aż do jego wygaśnięcia lub wyrejestrowania z ubezpieczenia. To oznacza, że nie muszą składać wniosków o wyrażenie zgody na opłacenie składek po terminie, by zachować prawo do zasiłku - informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.
Wyjątek stanowią ci przedsiębiorcy, którzy nieterminowo opłacili składki za okres przed grudniem 2021 r. Jeśli chcą zachować ciągłość ubezpieczeń, powinni do 30 czerwca 2022 r. złożyć do ZUS wniosek o wyrażenie zgody na opłacenie składek po terminie (druk US-9). Wniosek można złożyć online przez PUE ZUS lub bezpośrednio na sali obsługi klientów. Można go również wysłać pocztą. Dzięki temu, jeśli ZUS wyrazi zgodę, przedsiębiorca nie będzie musiał zgłaszać się od nowa do dobrowolnego ubezpieczenia i czekać 90 dni na możliwość skorzystania z zasiłku chorobowego– tłumaczy rzeczniczka.
Natomiast niezłożenie wniosku do 30 czerwca 2022 r., będzie skutkowało brakiem prawa do wypłaty zasiłku chorobowego, macierzyńskiego czy opiekuńczego. W takiej sytuacji przedsiębiorca, który chce być ponownie objęty dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym, musi złożyć w ZUS nowe zgłoszenie na druku ZUS ZUA. Objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem nastąpi wówczas od daty zgłoszenia. Będzie to wówczas wiązało się już z koniecznością wyczekiwania przez 90 dni na możliwość skorzystania np. z zasiłku chorobowego.
Od dziś można składać wnioski o środki na poprawę bezpieczeństwa pracy
Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że od dziś do 8 lipca przedsiębiorcy mogą składać wnioski o dofinansowanie do projektów, które poprawią bezpieczeństwo pracy. W tym roku do podziału jest 90 mln złotych.
W konkursie wybrane zostaną te projekty, które pozytywnie wpłyną na poprawę bezpieczeństwa pracy, zmniejszą zagrożenie wypadkami przy pracy lub chorobami zawodowymi oraz zredukują niekorzystne oddziaływanie szkodliwych czynników w pracy. Projekty dotyczyć mogą m.in. zakupu maszyn, urządzeń i sprzętu chroniącego przed hałasem i drganiami mechanicznymi, czy promieniowaniem elektromagnetycznym. Środki z konkursu można na przykład przeznaczyć na sprzęt, który poprawi bezpieczeństwo pracy na wysokości, czy też oczyści i uzdatni powietrze - informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.
W tym roku do podziału jest 90 mln złotych. Przedsiębiorca może otrzymać nawet do 300 tys. złotych, jednak nie więcej niż 80 proc. szacowanej wartości projektu. Wnioski o dofinansowanie projektów na poprawę bezpieczeństwa pracy będą przyjmowane od 6 czerwca do 8 lipca wyłącznie w formie elektronicznej, za pośrednictwem strony prewencja.zus.pl.
To nie rodzaj prowadzonej działalności decyduje o przyznaniu dofinansowania, ale spełnienie warunków formalnych oraz ocena merytoryczna wniosku. Najlepsze projekty wybiorą eksperci Centralnego Instytutu Ochrony Pracy- wyjaśnia rzeczniczka.
Szczegółowe warunki konkursu oraz wzory dokumentów są na www.zus.pl/prewencja, oraz w Biuletynie Informacji Publicznej ZUS. Pytania lub wątpliwości dotyczące konkursu można zgłaszać pocztą elektroniczną na adres e-mail: konkurs@zus.pl