12 października 2020 roku w trakcie debaty w Centrum Prasowym PAP w Warszawie zaprezentowano raport pt. „Wpływ branży cementowej na gospodarkę Polski” przygotowany przez firmę doradczą Ernst & Young dla Stowarzyszenia Producentów Cementu.
Z raportu: "Przemysł cementowy, zrzeszony w Stowarzyszeniu Producentów Cementu obchodzącym w 2020 r. 30-lecie swojej działalności, stanowi jedną z jaśniejących pereł polskiej gospodarki. Jest to sektor, który, skupiając 13 nowoczesnych zakładów i dając pracę bezpośrednio ok. 3,5 tys. pracowników, stale zasila swoimi produktami krajowy sektor budowlany i wspiera swoim dynamizmem polską gospodarkę. […] Podjęte, w wyniku szeroko zakrojonego procesu prywatyzacyjnego, działania oraz miliardowe inwestycje zaowocowały wyposażeniem cementowni w Polsce w najlepsze dostępne technologie, dzięki czemu są obecnie jednymi z najnowocześniejszych w Europie. Wydatki inwestycyjne branży cementowej w Polsce w latach 1995-2017 osiągnęły prawie 9,7 mld PLN. […] Produkcja cementu w Polsce sukcesywnie rosła na przestrzeni lat, osiągając w 2018 r. poziom niemal 18,9 mln ton, a tym samym o 31% wyższy niż przykładowo w 2013 r."
Na temat roli przemysłu cementowego w gospodarce i społeczności lokalnej Burmistrz Barcina Michał Pęziak powiedział: „W 1995 roku francuska Grupa Lafarge zakupiła pakiet większościowy akcji Kombinatu Cementowo-Wapienniczego „Kujawy” w Bielawach i Zakładu Górniczego w Wapiennie. W 2015 roku, w wyniku fuzji dwóch światowych czołowych producentów materiałów budowlanych, powstał LafargeHolcim. W ciągu 25 lat francuski koncern gruntownie zmodernizował Cementownię Kujawy tworząc jeden z najnowocześniejszych zakładów w Europie. W region o bogatych tradycjach przemysłowych sięgających 1860 roku, inwestor wniósł kapitał, nowoczesny styl zarządzania i innowacyjne rozwiązania technologiczne. Lafarge jest największym płatnikiem podatków lokalnych, z których dochody pozwalają realizować zadania własne gminy, ubiegać się o środki unijne, finansować inwestycje i spełniać marzenia mieszkańców wspólnoty samorządowej. Dlatego m.in. możliwa była realizacja w gminie Barcin nowoczesnych inwestycji prospołecznych, takich jak: stadion, basen, biblioteka, dom kultury, żłobek, stanica żeglarska, orliki, sale gimnastyczne przy szkołach, nabrzeże Noteci, świetlice wiejskie i wiele innych. Koncern stał się cenionym pracodawcą, zwłaszcza w specjalistycznych usługach i transporcie. Dał impuls lokalnym firmom do inwestowania i rozwoju. Najwyższe standardy w zakresie bezpieczeństwa i ochrony zdrowia, obowiązujące w cementowni i zakładzie górniczym, wpłynęły na kulturę pracy partnerów i podwykonawców. Lafarge przyczynił się do utworzenia Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i pozyskania do Barcina kolejnych inwestorów. Przemysł cementowy odrodził szkolnictwo zawodowe w Piechcinie, wspiera szpitale i ośrodki zdrowia, zajmuje się recyklingiem i zagospodarowaniem odpadów komunalnych oraz rekultywacją terenów po białym górnictwie. Poprzez Fundację „Wspólnie” i wolontariat pracowniczy, Lafarge zmobilizował społeczność lokalną do działania i aktywności obywatelskiej. Dialog społeczny, w trakcie którego Lafarge rozmawia z przedstawicielami społeczności lokalnych o problemach, w jakich koncern może pomoc, finansowanie publikacji ekologicznych, zarybianie jezior, mecenat nad wydarzeniami kulturalnymi, kruszywo na naprawę dróg lokalnych, opieka nad uzdolnionymi uczniami czy pomoc klubom sportowym stanowią kolejne elementy odpowiedzialnego biznesu Lafarge w Polsce. Wzajemna otwartość i dobre relacje pomagają gminie Barcin we wpieraniu przedsiębiorczości, rozwoju edukacji, turystyki i rekreacji, zapewnieniu atrakcyjności zamieszkania oraz ochronę dziedzictwa kulturowego, przez co staje się ona miejscem, w którym chce się, żyć, inwestować i które warto odwiedzić.”