LafargeHolcim
W 1995 roku francuska Grupa Lafarge kupuje pakiet większościowy akcji Kombinatu Cementowo-Wapienniczego „Kujawy” w Bielawach i Zakładu Górniczego w Wapiennie. W 2015 roku w wyniku fuzji dwóch światowych czołowych producentów materiałów budowlanych powstaje LafargeHolcim.
Zakład Górniczy Kujawy składa się z dwóch wyrobisk: Wapienno i Bielawy. Jest największą kopalnią kamienia wapiennego w Polsce i jedną z największych w Europie. Zasoby złożowe w tym rejonie szacuje się na 1 223 mln ton. Powierzchnia terenu objęta odkrywkami wynosi 238 hektarów. Obecna głębokość wyrobisk to 95 metrów, docelowa wynosi 120 m. Wydobycie przekracza 5,5 mln ton rocznie. Kopalnia wykorzystuje najnowocześniejsze technologie oraz sprzęt. Obecne wydobycie skoncentrowane jest w wyrobisku Wapienno. Złoża kujawskie są bogate i wydobycie długofalowe w obu wyrobiskach – Wapienno i Bielawy – planuje się nawet na 150 lat.
Cementownia Kujawy zlokalizowana jest w miejscowości Bielawy. Zakład posiada jedną z najnowocześniejszych linii produkcyjnych do wypału klinkieru w Europie. Nominalna wydajność Cementowni to 2 mln ton cementu rocznie. Cement składowany jest w 10 silosach o łącznej pojemności 45 tys. ton. Załadunek cementu luzem odbywa się w czterech punktach załadowczych. Zakład wyposażony jest w trzy terminale samochodowe i jeden terminal wagonowy. W zakładzie funkcjonują również dwie w pełni zautomatyzowane linie do pakowania cementu w worki z możliwością paletyzowania i foliowania.
LafargeHolcim jest światowym liderem branży materiałów budowlanych, który stawia na relacje z partnerami biznesowymi, innowacje technologiczne i najlepsze rozwiązania w zakresie zrównoważonego budownictwa, tworząc wspólne wartości Grupy wraz z Klientami i społecznością lokalną. Spółka powstała w lipcu 2015 roku w wyniku połączenia koncernów Lafarge i Holcim. Działa w 90 krajach, zatrudnia 115 000 pracowników, globalne zdolności produkcyjne cementu wynoszą 386,5 mln ton. LafargeHolcim posiada ponad 2500 zakładów (ponad 1600 zakładów produkujących beton towarowy, ponad 600 zakładów produkujących kruszywa, ponad 180 zakładów produkujących cement i 70 przemiałowni cementu). Grupa oferuje rozwiązania i usługi dla budownictwa, infrastruktury, przemysłu paliwowego, gazownictwa i dystrybucji, taniego budownictwa oraz systemów budowlanych.
MAPEI
Mapei Polska jest częścią Grupy Mapei – światowego lidera w produkcji klejów i innych produktów do montażu okładzin ściennych i podłogowych. Polski oddział powstał w 2001 roku. W 2003 roku uruchomiono fabrykę w Gliwicach, która w ciągu następnych czterech lat podwoiła moce produkcyjne. 10 maja 2013 roku nastąpiło oficjalne otwarcie nowego zakładu produkującego produkty profesjonalnej chemii budowlanej w Pomorskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej w Gminie Barcin. Całkowite moce produkcyjne MAPEI Polska wzrosły tym samym do poziomu 420000 ton produktów proszkowych rocznie. Fabryka pod Barcinem jako pierwsza we włoskiej grupie otrzymała certyfikat LEED (Leadership in Energy and Environmental Design).
Firma Mapei powstała w Mediolanie w 1937 roku i jest dzisiaj światowym liderem w produkcji klejów i produktów chemicznych dla budownictwa. Od lat sześćdziesiątych XX wieku realizuje strategię internacjonalizacji, aby być jak najbliżej potrzeb lokalnych rynków i redukować do minimum koszty transportu. Obecnie Grupa składa się z 70 oddziałów i 64 fabryk funkcjonujących w 31 krajach na 5 kontynentach.
CRH (Cement Roadstone Holding)
Koncern CRH (Cement Roadstone Holding) od 1995 roku działa w Polsce. W branży wapienniczej do irlandzkiej grupy należą dwa zakłady produkcyjne (Zakład Sitkówka i Zakład Kujawy). W 2003 roku nastąpiła prywatyzacja ZPW Trzuskawica S.A. i przejęcie 100 % udziałów spółki Kujawy Wapno Sp. z o.o. w Bielawach. Spółki zostały połączone i od 2007 roku występują pod wspólnym logo Trzuskawica S.A.
CRH jest jednym z największych koncernów budowlanych na świecie. Produkuje materiały budowlane od cementu, wapna i kruszyw, przez masy asfaltowe i prefabrykaty betonowe, po wyroby uszlachetnione sprzedawane przez wyspecjalizowaną sieć dystrybucji. W ciągu prawie 40 lat swojego istnienia koncern rozszerzył swój zasięg terytorialny na 34 kraje. W skład grupy wchodzi 2800 zakładów produkcyjnych, a zatrudnionych jest w nich jest około 92 000 pracowników. Koncern CRH jest obecny we wszystkich sektorach branży.